Vaša korpa je prazna
sigurni smo da ćete naći šta tražite!
Multiplikatori se vrlo često koriste u Americi za lov svih vrsta riba, kako morskih tako i slatkovodnih. Čak su daleko popularniji od klasičnih, stacionarnih mašinica za ribolov.
Razlika je u špulni: kod običnih, stacionarnih mašinica, špulna je fiksna a kod multiplikatora ona se okreće i pri zabacivanju i pri namotavanju strune.
Kod nas, a i u Evropi, ribolovci su izbegavali da koriste multiplikatore, najviše iz straha da neće savladati zabacivanje ili da će zamrsiti strunu.
Međutim, najnovija tehnologija magnetnih kočnica je toliko usavršena da su ovi problemi praktično nestali. Uz pravilno podešavanje magnetne kočnice i prilagođavanje težini mamca koji zabacujemo ribolov sa multiplikatorima je postao zadovoljstvo.
Ipak, mi smo navikli na naše klasične mašinice i uglavnom se ređe opredeljujemo za ove ,,američke ludosti“.
Što se tiče zabacivanja lakših mamaca tu smo potpuno u pravu. Multiplikatorima ćete ostvarivati manje domete ako bacate ,,Rapalu Original“ od 5 cm ali ako uzmete neku ,,džerk“ varalicu od 15 cm tešku 20 grama videćete razliku.
Teški mamci se zabacuju dalje multiplikatorima i štapovima namenjenim za njihovo korišćenje nego stacionarcima. Uz izbor neke osmonitne nano strune (Owner KIZUNA BRAID X8) ostvarićete zaista daleke zabačaje.
Pitanje je bilo: ,,kada koristiti multiplikator za lov štuke?“ Postoje nekoliko situacija kada je to zaista opravdano i kada pruža prednost u ribolovu.